Jak bylo v Egyptě v březnu 2006


Odlet z Prahy

Odlet byl plánován na 14.března 2006, pět minut po půlnoci. Po sněhové kalamitě bylo ale sposty letů opožděných, proto i naše letadlo muselo nejdříve odvézt turisty na Sinajský poloostrov da Taby. A tak nám ČSA v první vlně nadělily každému poukázky na občerstvení v hodnotě 400,- Kč. A v druhé vlně jsme byli odvezeni do hotelu Duo na Proseku, kde jsme strávili příjemně noc a ráno dostali i snídani. A tak jsme ráno, na rozdíl od některých "nerváků", odlétali odpačatí, svěží a kupodivu se zásobou piva (to jsme vyměnili za poukázky na občerstvení).



Káhira

Káhira je obrovské lidské mraveniště. Statistiky udávají 15 - 20 milionů obyvatel. Nebudu zde popisovat město, to si každý může přečíst v jakémkoliv průvodci po vlastech Egyptských. Spíš se chci podělit o zkušenosti s ubytováním, dopravou apodobně.
Já jsem rady čerpal na stránkách Orient-Expres Egypt, na kterých jsou docela podrobné informace od člověka, který se tam pohyboval poměrně často. Bohužel jsou přibližně z roku 1996, a tak něco již neplatí. (I přesto Georgi díky, dost mi to pomohlo.)
Ubytování: V Káhiře jsem bydlel v hotelu Dahab. Jednolůžkový pokoj (s větrákem) za 20 EL, dvoulůžkový (bez větráku) za 25 EL. Personál tam je prima, ten dvoulůžák jsem pak ukecal na dvacku, přivedl jsem jim tam totiž dva Němce. Check time tam je vždy v poledne, ale klidně tam nechají baťohy v úschově v kamrlíku pod schodištěm. Hotel je kousek od hlavního nádraží a kousek od Egyptského národního muzea. Hotel najdete nejlépe když vystoupíte na stanici metra "Sadat" (jezdí tam obě současné linky), vylezete a vyrazíte na "Talata square" - zhruba na sever - a z tohoto náměstí (takové kulaté) se dáte ulicí kolmou na Nil a autostrádu - na západ. Hotel je po cca 100 metrech po pravé straně. Takhle vypadá průčelí hotelu. Samotný Dahab je v sedmém (posledním) patře, v podstatě na střeše.Tady snad zkusím dát ještě plánek, kde hotel je.
Doprava: V Káhiře jezdí dvě linky metra. Protínají se ve dvou stanicích "Mubarak" - tam je i hlavní nádraží Ramses Station a ve stanici "Sadat" - ta je poblíž muzea. Tady se pokusím o jakési schema linek. V metru si dávejte pozor na směr, kam chcete jet. Vlaky jezdí uprostřed nástupiště a většinou se nedá přejít (jako v Praze na Hlavním nádraží). Orientace je podle názvů konečných stanic. Metro stojí 0,75 EL a platí od vstupu do metra (pozor, nezapomeňte si ho z turniketu vzít) až po vyjití ven (tam se opět strčí do turniketu a ten ho už tentokrát spolkne).
Po Káhiře také jezdí mikrobusy a autobusy. Mají je sice nějak značené, ale v tom aby se čert vyznal. Vedle řidiče je ale všude jakýsi průvodčí a výběrčí jízdného a ten současně neustále vyřikuje cílovou stanici. Takže to buď lze pochopit a nebo se ho stačí zeptat, zdali jede tam, kam potřebujete. Pokud tomu bude rozumnět (snažej se), tak vás i vyloží na správném místě. Autobusy i mikrobusy jezdí po Káhiře za 0,50 EL (tj. asi za dvě kačky).
Tipy na spojení:
Hlavní vlakové nádraží: Metro, stanice "Mubarak", výlez z metra je označený.
Autobusové nádraží: Asi taky nejlépe metrem na "Mubarak", v podchodu jsou výlezy označeny. Po výlezu z metra se držet pod autostrádou (pod mostem) a v místě, kde odbočuje vpravo, pokračovat vpravo (opět pod mostem). Ačkoliv se to nezdá, asi po 200 - 300 m, na konci bloků domů je po levé straně autobusák.
Muzeum s Tutanchamonem: Metrem na stanici "Sadat". Po výlezu jít okolo rušné silnice zhruba na sever, snad to je už i vidět hned od metra. Muzeum je po levé (západní) straně silnice.
Citadela, alabastrová mešita: Metrem na stanici "Attaba", tam je stanoviště mikrobusů. U Citadely je také konečná, takže to ti naháněči budou vykřikovat.
Pyramidy: Metrem do stanice "Giza" (předposlední na lince). Proběhnout na druhou stranu kolejí, u silnice z města ven stojí minaret, u něho staví autobus. Pyramidy nejsou konečná, naháněč křičí něco jiného (Znělo to jako "Šarimét ekni dóro"), stačí se ale zeptat "Pyramides" a domorodci vás nasměrují.
Cairo tower: - káhirská rozhledna. Metrem na stanici Opera, od nádraží je to směrem na Gízu. Věž je vlastně na jednom nilském ostrově. Z metra vylezete právě na tom ostrově, od metra kousek po proudu. Nemůžete ji minout, je vidět skoro odkudkoliv.
Jídlo a pití: V Káhiře je úžasně levně. Stravoval jsem se v pouličních bufetech, jídlo už bylo od 3,- EL (říkali tomu "Košeri - směs rýže, luštěnin, opečená cibule, nějaký sosík...). Na pití tam jsou výborné nápojové bufety, čerstvá pomerančová šťáva byla za 1,25 EL za půllitr (asi za pětikorunu), výborná byla i šťáva z cukrové třtiny - ása. V každém bufetu mají pokladnu, takže nikde se o cenách nesmlouvá a pokladníci vždy vše do piastru vrací.


El Bahareya

Tak původně jsem chtěl v Egyptě navštívit celý kolečko oáz ale nějak jsem tam z Luxoru nemohl proniknout. Na vině byla především moje chabá znalost angličtiny a možná i to, že jsem tam coural sám a přece jen jsem k cestě přes Asyut neměl dost odvahy. Většina lidí doporučovala se tam moc nevometat a mě to tam vycházelo na přestup. Nevim, pokud má někdo zkušenost jak to tam vypadá teď, dejte mi vědět.
Ale teď k tý El Bahareyi. Z Káhiry vás tam docela pohodlně doveze klimatizovaný autobus, jízdenka byla za 21 EL, v autobusu chtěli ještě libru za baťoh. Cesta trvala tuším asi 5 hodit, ale celkem to utíká. V půlce se zastaví i u "bufetu". Před zastávkou v "hlavním městě" oázy zajíždí autobus do různejch vesniček, kde už na přijíždějící tatíky čekají rodiny, aby jim pomohli odnést nákupy z města.
No a hned jak vás autobus vyklopí na autobusáku v oáze, hemží se to kolem vás náhončíma do různejch hotelů. Já byl poučenej, ať se ptám na hotel Alpenblick. Náhončí odtamtud tam byl taky. Hotel je asi 200 m od zastávky a tak tam v pohodě dojdete pěšky. Ubytování v hotelu je prímový, nocleh byl jen za 10,- EL. Maj tam tedy i dražší pokoje, 50,- i víc liber, ale mě prý otipnul na ten desetilibrový. Už jsem asi vypadal dost ošuntěle. Jo a první co mě nabízeli, byl hašiš. Kouří tam snad všichni. Večer přiběhnul kluk a nutil mě nějakej ten odpuzovač hmyzu, jak se dává do zásuvky. Já to velkoryse odmítnul, radim vzít. V noci to bylo jen samý bzzzz, bzzzz a ráno jsem se probudit totálně doštípaný. Navíc kluci z hotelu hned zorganizovali výlet džípem do pouště. Chtěli tedy asi padesátku, ovšem v Káhiře šla podobná atrakce předplatit asi 3x dráž. Takže pokud si budete chtít udělat výlet, určitě se o vás v oáze někdo postará.
Výlet celkem doporučuju, kouknete se s domorodcema do pouště, k beduínům, uvidíte vembloudy i západ slunce na poušti.
Jinak co mě zaujalo, tak kluci egyptský jezděj téměř výhradně na motorkách Jawa 350. Kdo si umí přečíst tenhle vývěsní štít, tak má možnost.
No, jinak bych snad skoro doporučoval všem, kdo chtěj udělat pouštní kolečko, že snad jed takhle proti směru hodinovejch ručiček, je asi jednodušší. Přece jen tahle El Bahareya je celkem dost navštěvovaná turistama, takže se dřív otrkáte. Pak lze pokračovat dál na jih autobusem (jezdí myslím denně) nebo nějakým mikrobusem.
Já tedy bohužel frčel druhý den zpátky do Káhiry, už mi nezbývalo moc času.


Luxor

Původně jsem chtěl pobýt v Luxoru 2 dny, nakonec jsem přijel brzy ráno (snad už v šest hodin) a v půl dvanácté v noci jsem zase startoval vlakem do Káhiry. I tak jsem tam tedy měl poměrně dost času. Hned po příjezdu jsem vyrazil ke chrámu Hatšepsut. Přes Nil je nejlevnější způsob dopravy Ferry Boat. Jejich přístav najdete, když půjdete po nábřeží okolo těch velkých výletních lodí stále proti proudu. Už je to kousek od Luxorského chrámu. Dvě lodě tam pendlují celý den a jedna cesta stojí 1EL a cena je pevná. K Hatšepsut asi musíte jako já taxádem, dohodli jsme se na 7EL a vyklopil mě přímo před chrámem. Přede mnou se tam ploužila jedna německá výprava. Předběhl jsem je a byl jsem v chrámu první a sám. Pak jsem ještě prošmejdil okolí.
Nazpátek jsem vyrazil volným krokem a za odbočkou k údolí králů jsem si už celkem zkušeně stopnul mikrobus za 0,50EL, který měl konečnou u přístavu Ferry Boat.
Luxorský chrám, který jsem navštívil dál, je v podstatě docela v centru města, nelze to minout. Chrám v Karnaku je asi 2 km po proudu Nilu,dá se tam dojet mikrobusem. Asi vás budou chtít odvézt na voze s koněm. Mě taky jeden ukecal, cenu jsem stahnul na 3EL, ale pořád mě nutil k návštěvě obchůdku svého známého. Já trval na tom, že chci do chrámu. Lump jeden, zavezl mě k zadní bráně a tvrdil, že je zavřeno. Pak chtěl ještě 3 anglické libry, ale u mě neuspěl. Moc dobře věděl, že jsme se dohodli na 3EL.
Autobusák i vlakáč jsou kousek od Luxorského chrámu, směrem od Nilu. Proběhnete úzkejma uličkama a jste tam.Vlaků jezdí poměrně dost, jízdenky se rezervujou dopředu, vlaky jsou dost plný.
Doporučuju i návštěvu těch malejch uliček, má to tam neopakovatelnou atmosféru. Ulice tak pro jedno auto, jezdili ale obousměrně. Občas se to trochu zašprajclo, to když například začala jednomu chlapíkovi stávkovat jeho kobyla. Lehla si doprostřed ulice a odmítala jít dál. Po čtvrthodině přemlouvání se zase znovu rozešla a provoz čile pokračoval. No a nejvíc mě pak dorazilo, když se takovouhle uličkou procpával autobus s turistama.
Jídlo, pití: Ve městě je spousta hospod, restaurací, občerstvoven. Všeobecně platí, že na turistickém korzu (nábřeží) je o dost dráž než v zapadlých uličkách, i když i v těch dražších jsou ceny zkousnutelné.
O ubytování nemůžu nic říct, protože jsem tam nespal. Takže případnejm zájemcům bych doporučil zkouknout tyhle stránky.